Η σχέση του ανθρώπου με το υπερβατικό, η αναζήτηση του ΄΄θείου΄΄ και η ανάγκη για επικοινωνία και δημιουργία είναι βαθιά ριζωμένα στην ανθρώπινη ύπαρξη. Στην πορεία της ιστορίας οι εικόνες έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του ανθρώπινου πολιτισμού (από τα πήλινα αγγεία της αρχαιότητας μέχρι την εποχή της ψηφιακής τεχνολογίας).Συνδέονται με την κοινωνική, πολιτική, πολιτισμική και οικονομική ζωή του ανθρώπου. Οι ενέργειες του Θεού στην ιστορία και στον κόσμο αποκαλύπτονται με εικόνες και σύμβολα.Αυτά αποτελούν τον κώδικα επικοινωνίας θείας και ανθρώπινης ύπαρξης.Ο άνθρωπος αναζητά τρόπους να κατανοήσει αυτόν τον κώδικα φτιάχνοντας είδωλα και εικόνες. Γίνεται όμως εικόνα ο Θεός;