Σκοπός του σεναρίου είναι οι μαθητές να κατανοήσουν την αξία των υπολογιστικών φύλλων μέσα από αυθεντικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα μέσα από μια έρευνα για το ποιος πληκτρολογεί πιο γρήγορα στα ελληνικά, αγγλικά, κ,α, ,οι μαθητές συσχετίζουν τα υπολογιστικά φύλλα ως χρήσιμο εργαλείο στη διεξαγωγή έρευνας και πιο συγκεκριμένα μαθαίνουν τις λειτουργίες της ταξινόμησης, των φίλτρων και για τα γραφήματα.