Μικροπείραμα για τη μελέτη της γραφικής παράστασης της συνάρτησης y=αx+β, μέσα από ένα πρόβλημα της καθημερινής ζωής. Οι επιμέρους μεταβολές στα δεδομένα του προβλήματος αναπαρίστανται πολλαπλά, τόσο μέσω της εγγραφής των μεταβολών σε έναν πίνακα τιμών όσο και μέσω της αναπαράστασής τους στο γράφημα. To μικροπείραμα έχει δημιουργηθεί με χρήση εργαλείων δυναμικής γεωμετρίας και χειρισμού αλγεβρικών ψηφιακών συστημάτων (Geogebra).