Μικροπείραμα για την εμπλοκή των μαθητών με την κατασκευή κανονικού οκταγώνου εγγεγραμμένου σε τετράγωνο. Το μικροπείραμα προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα να πειραματιστούν με δυναμικό τρόπο, για να εγγράψουν ένα κανονικό οκτάγωνο σε τετράγωνο, και να παρατηρήσουν σχέσεις και ιδιότητες, στην περίπτωση που επιτύχουν τον στόχο τους. Ακόμη, δίνεται στους μαθητές η δυνατότητα να κάνουν την κατασκευή, αξιοποιώντας τόσο τις παρατηρήσεις τους όσο και τα εργαλεία του μαθησιακού αντικειμένου. To μικροπείραμα έχει δημιουργηθεί με χρήση εργαλείων δυναμικής γεωμετρίας και χειρισμού αλγεβρικών ψηφιακών συστημάτων (Geogebra).