Τα επιπεδα οργανωσης των πολυκυτταρων οργανισμων - Οι ζωικοι ιστοι

Στο σενάριο περιλαμβάνονται δύο φύλλα εργασίας. Οι δραστηριότητες σχεδιάστηκαν ακολουθώντας σε μεγάλο βαθμό τη δομή του λογισμικού «Βιολογία Α΄- Γ΄ Γυμνασίου», του σχολικού βιβλίου, του βιβλίου καθηγητή καθώς και στη χρήση ενός βίντεο αναρτημένο στην ηλεκτρονική πλατφόρμα «Αίσωπος» Σενάριο ''Τα επίπεδα οργάνωσης των πολυκύτταρων οργανισμών-Οι ζωικοί ιστοί'', Φάση 1η ‘’Τα επίπεδα οργάνωσης των πολυκύτταρων οργανισμών’’ http://aesop.iep.edu.gr/node/18172/4520 ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Προβλέπεται στο Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών της Βιολογίας Γ΄ γυμνασίου η διδασκαλία της ενότητας: ‘1.3 Τα επίπεδα οργάνωσης των πολυκύτταρων οργανισμών’, 'Τα είδη των ζωικών ιστών' στο Κεφάλαιο 1ο κεφ. ‘Οργάνωση της ζωής – Βιολογικά συστήματα’. ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων στην αίθουσα πληροφορικής. Εναλλακτικά το μάθημα μπορεί να γίνει στην αίθουσα διδασκαλίας με έναν Η/Υ και βιντεοπροβολέα. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί το εργαστήριο φυσικών επιστημών εφόσον είναι κατάλληλα εξοπλισμένο για να υποστηρίξει την 3η δραστηριότητα του 2ου φύλλου εργασίας. Διαφορετικά οι ομάδες των μαθητών θα πραγματοποιήσουν την εναλλακτική 3η δραστηριότητα του 2ου φύλλου εργασίας στην αίθουσα πληροφορικής. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού κατά τη διάρκεια διεξαγωγής του μαθήματος είναι επικουρικός, παρακολουθεί την διαδικασία και παρεμβαίνει μόνο όταν χρειαστεί ή όταν ζητηθεί από κάποια ομάδα. Θα χρησιμοποιηθεί ένα βίντεο που έχει αναρτηθεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα 'Αίσωπος' με θέμα ‘Τα επίπεδα οργάνωσης των πολυκύτταρων οργανισμών’ και το λογισμικό «Βιολογία Α’-Γ΄ γυμνασίου». Θα πρέπει να υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο για να δουν οι μαθητές το βίντεο και να πραγματοποιηθεί διαδικτυακά (σε φόρμα Google) η αξιολόγηση. Στην κάθε ομάδα (τεσσάρων μαθητών) δίνονται τα ίδια φύλλα εργασίας πάνω στα οποία εργάζονται οι μαθητές, ανεξάρτητα από τις άλλες ομάδες και στο τέλος ανακοινώνονται τα αποτελέσματα όλων των ομάδων στην τάξη. ΔΙΔΑ ...

ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ
text/html
ΤΥΠΙΚΟΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
ΑΙΣΩΠΟΣ
ΑΙΣΩΠΟΣ
ΙΕΠ (ΑΙΣΩΠΟΣ)
ΙΕΠ (ΑΙΣΩΠΟΣ - ΜΕΤΑΔΕΔΟΜΕΝΑ)
ΕΚΔΟΣΗ
1.0 (final)
Βιολογία BiologyΒιολογία > Κύτταρο CellΚύτταρο > Οργάνωση πολυκύτταρων οργανισμών Organization of multicellular organismsΟργάνωση πολυκύτταρων οργανισμών
δημιουργία: ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥΔΗΣ
υπεύθυνος / συντονιστής υποέργου: Νικόλαος Γραμμένος, Νικόλαος Γραμμένος
φορέας παρακολούθησης και παραλαβής υποέργου: ΥΠΠΕΘ (Ε.Δ. ΕΣΠΑ)
μεταδεδομένα: ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥΔΗΣ
χορηγός άδειας χρήσης: ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥΔΗΣ