Δραστηριότητα για την εξάσκηση της δεξιότητας «κατανόηση γραπτού λόγου», στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας «περιβάλλον - κατοικίδια ζώα» - Haustiere Προηγείται μία άσκηση αντιστοίχισης και ένα παιχνίδι τύπου memory, ως βοήθεια, ώστε να κατανοήσουν οι μαθητές πιο εύκολα το κείμενο (Vorentlastung). Ακολουθεί ένα κείμενο και τρεις ασκήσεις κλειστού τύπου( επιλογής, σωστό- λάθος και συμπλήρωσης κενών), τις οποίες οι μαθητές καλούνται να λύσουν, ενώ μπορούν να διαβάσουν το κείμενο ξανά, εφόσον χρειάζεται. Στη συνέχεια οι μαθητές μπορούν να κάνουν μία ακόμη δραστηριότητα αντιστοίχισης. Στο «γλωσσάρι» υπάρχει λεξιλόγιο σχετικό με το θέμα. Η πλοήγηση στο τελευταίο μέρος γίνεται από το μενού.