Wordirive from Latin

Η καταγωγή των λέξεων αποτελεί ένα συναρπαστικό κεφάλαιο στην ιστορική τους πορεία και κυρίως όταν διαπιστώνεται η άμεση σχέση τους με την προγονική γλώσσα τους. Στην προκειμένη περίπτωση και με υλικό αντλημένο από την ενότητα XIV του σχολικού εγχειριδίου των Λατινικών. Oι μαθητές διαπιστώνουν την ετυμολογική συγγένεια των ελληνικών λέξεων με τη λατινική γλώσσα. Η έννοια του γλωσσικού γραμματισμού καθίσταται δυναμική και επίκαιρη.

Το μαθησιακό αντικείμενο έχει δημιουργηθεί βάσει του λογισμικού hot potatoes και λειτουργεί με την τεχνική του drag and drop. Οι μαθητές/ τριες σύρουν τις λέξεις στα δεξιά στις ετυμολογικά συγγενείς τους που βρίσκονται στην αριστερή στήλη. Το υλικό έχει αντληθεί από την ενότητα XIV του σχολικού εγχειριδίου των Λατινικών της Β΄Λυκείου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ
ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ
text/html
ΜΕΓΕΘΟΣ