Το παλιο λιμανι της Κερκυρας

Πρόκειται για φωτογραφικό τύπωμα του λιμανιού της Κέρκυρας γύρω στο 1870. Σήμερα, το νέο λιμάνι της Κέρκυρας, χτισμένο δυτικά από το παλιό, είναι το λιμάνι που εξυπηρετεί τα επιβατικά πλοία και κρουαζιερόπλοια, καθώς και τα φορτηγά πλοία που δένουν στο νησί, ενώ το παλιό λιμάνι χρησιμοποιείται από ιστιοπλοϊκά και σκάφη αναψυχής. Τα λιμάνια αποτελούν για τα νησιά ίσως τις μοναδικές πύλες εισόδου - εξόδου των κατοίκων οι οποίοι μέσω των θαλάσσιων μέσων μαζικής μεταφοράς έχουν πρόσβαση στον υπόλοιπο κόσμο.

Οι μαθητές στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης συμμετέχοντας σε ομαδικές ερευνητικές εργασίες σχετικά με την ανάπτυξη των νησιωτικών και παράκτιων περιοχών μπορούν να χρησιμοποιήσουν τη φωτογραφία του λιμανιού της Κέρκυρας για να γνωρίσουν τον αρχιτεκτονικό και πολεοδομικό σχεδιασμό του λιμανιού γύρω στο 1870, να τον συγκρίνουν με το σημερινό και να επισημάνουν τα θετικά και αρνητικά αποτελέσματα της ανάπτυξης. Επίσης στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος, οι μαθητές με αφορμή το λιμάνι της Κέρκυρας και μελετώντας τα λιμάνια ως χώρους μέσω των οποίων εκτελούνται οι θαλάσσιες μεταφορές των κατοίκων, μπορούν να εργαστούν ομαδοσυνεργατικά και να ερευνήσουν γενικότερα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Μπορούν να συγκρίνουν τα Μ.Μ.Μ. και Συγκοινωνίας στον άξονα του χρόνου, να ονομάζουν και να καταγράφουν τα Μ.Μ.Μ. άλλοτε και τώρα, να ταξινομούν τα Μ.Μ.Μ. σε στεριά, αέρα και θάλασσα, να συνδέουν την παρουσία συγκοινωνιακών και μεταφορικών δικτύων με την κάλυψη συγκεκριμένων αναγκών του ανθρώπου, να αναγνωρίζουν τη σημασία τήρησης κανόνων ασφαλούς μετακίνησης και μεταφοράς, να εξοικειωθούν με τα βασικά σήματα του θαλάσσιου κώδικα μεταφοράς και να εντοπίζουν τα προβλήματα που δημιουργεί η υπερανάπτυξη των Μ.Μ.Μ.

Μουσείο Μπενάκη
Μουσείο Μπενάκη (Μουσείο Μπενάκη)
Πολιτικές και κοινωνικές επιστήμες Political & Social SciencesΠολιτικές και κοινωνικές επιστήμες
συναισθηματικός > να οργανώνουν αξίες