ΟΙ δραστηριότητες που ακολουθούν στο σενάριο εκτελούνται διαδοχικά σε 4 διδακτικές ώρες με την ταυτόχρονη συμμετοχή όλων των μαθητών και την παρότρυνση- καθοδήγηση της εκπαιδευτικού. Οι μαθητές είναι της Γ΄ Λυκείου και είναι εξοικειωμένοι με το εργαστήριο πληροφορικής, διαθέτουν βασικές δεξιότητες χρήσης του Η/ Υ και περιήγησης στο διαδίκτυο.Επίσης το εργαστήριο είναι είναι εξοπλισμένο και διαθέτει internet ή mozilla firefox και έχει εγκατεστημένα τα προγράμματα επεξεργαστή κειμένου και παρουσίασης,Τέλος ο καθηγητής πληροφορικής έχει ήδη εγκατεστημένο το λογισμικό centennia και έχει ενημερώσει τους μαθητές για τα βασικά χαρακτηριστικά και τη χρήση του.Οι μαθητές του τμήματος είναι 20 και έχουν ήδη χωριστεί σε 4 ομάδες των 5 ατόμων. Οι ομάδες είναι ανομοιογενείς ως προς το φύλο και την επίδοσή τους και έχουν αναλάβει ένα συγκεκριμένο ρόλο( π.χ. Χειριστής, συλλέκτης πληροφορικών, φιλόλογος, επόπτης και υπεύθυνος παρουσίασης- ομιλητής).Ολες οι ομάδες την 1η ώρα θα εργαστούν ταυτόχρονα με το ίδιο φύλλο εργασίας, ενώ τη 2η και 3η ώρα η κάθε ομάδα θα δουλέψει με ξεχωριστό φύλλο εργασίας με αντικείμενο διαφορετική ενότητα της ελληνικής επανάστασης του 1821. Τέλος την 4η ώρα θα εργαστούν πάλι ταυτόχρονα με το ίδιο φύλλο εργασίας.