βιωματικό τρόπο τις ευρωπαϊκές αξίες στους μαθητές του. Συνακόλουθα, λαμβάνοντας υπόψη τα δεδομένα της σύγχρονης συγκυρίας για την ανάγκη δημιουργίας καινοτόμων εκπαιδευτικών παρεμβάσεων υψηλού επιπέδου ευρωπαϊκά προσανατολισμένων στο ελληνικό σχολείο με την ταυτόχρονη αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε η παρούσα εκπαιδευτική παρέμβαση. Τίτλος της εκπαιδευτικής παρέμβασης ορίστηκε να είναι «Κόκκινη κλωστή δεμένη στη γηραιά ήπειρο τυλιγμένη, κάνε κλικ για να γυρίσει την Ευρώπη να γνωρίσει» τίτλος που ανταποκρίνεται όσο το δυνατό καλύτερα στο σκεπτικό της παραπάνω καινοτόμου παρέμβασης. Η παρούσα εργασία θα μπορούσε να θεωρηθεί ως μια αφόρμηση για την εισαγωγή στο σχολείο πρωτότυπων εκπαιδευτικών δράσεων εμπλέκοντας ενεργά τους μαθητές με τις αξίες και τα ιδεώδη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.