Ένα παιχνιδι για τη δημοκρατια

Πρόκειται για επιτραπέζιο παιχνίδι που δημιουργήσαμε με τους μαθητές της τρίτης τάξης του 4ου Γυμνασίου Σπάρτης "Γιάννης Ρίτσος" κατά το σχολικό έτος 2014-5, στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής. Το μαθησιακό αντικείμενο συμπεριλαμβάνει ένα αρχείο με το ταμπλό και τους κανόνες και τέσσερα με τις ερωτήσεις του παιχνιδιού, όσες και οι ενότητες του σχολικού εγχειριδίου. Στόχος μας ήταν οι μαθητές/τριες αρχικά δημιουργώντας και στη συνέχεια παίζοντας το παιχνίδι να επαναλάβουν και να εμπεδώσουν τη διδακτέα ύλη, αλλά, κυρίως, να αντιληφθούν τη σημασία του να είναι ενεργοί πολίτες και να λειτουργεί το δημοκρατικό μας πολίτευμά σύμφωνα με το Σύνταγμα.

Ο/η συνάδελφος εκπαιδευτικός μπορεί να εκτυπώσει το υλικό, να χωρίσει το τμήμα του σε ομάδες και, προβάλλοντας στον βιντεοπροβολέα ή τον διαδραστικό πίνακα της τάξης, το ταμπλό, να επαναλάβει τη διδακτέα ύλη μέσω του παιχνιδιού. Μπορεί,ακόμη, να ενθαρρύνει τους μαθητές/τριες του να δημιουργήσουν επιπλέον ερωτήσεις, ώστε να εμπλουτίσουν το υπάρχον υλικό. Μπορεί, τέλος, να αξιοποιήσει τα αρχεία με τις ερωτήσεις ανεξάρτητα από το παιχνίδι.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ
ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ
application/zip
ΜΕΓΕΘΟΣ