1+5 ερωτησεις η/και για τον αθλητισμο

Με τη διαδραστική εικόνα επιχειρείται οι μαθητές/τριες να σκεφτούν το θέμα του αθλητισμού μέσα από κάποιες έννοιες συνυφασμένες με αυτόν, παρατηρώντας αρχικά την εικόνα και μετά ανακαλύπτοντας όσα κρύβει. Αυτά είναι ερωτήματα που εκφέρονται ως διλήμματα της μορφής «το 1 ή/και το 2ο». Ρόλος τους είναι να εισαγάγουν έναν προβληματισμό αφενός, αφετέρου παρέχουν εξωτερικές πηγές πληροφοριών-ιδεών (εικόνα, κείμενα, βίντεο, διαδραστική άσκηση), προκειμένου οι μαθητές/μαθήτριες να «συνομιλήσουν» μαζί τους, αντιπαραβάλλοντας με όσα έχουν αυτοί/αυτές στο μυαλό τους και αντλώντας τα στοιχεία που κρίνουν, αφού τις μελετήσουν, ότι απαντούν στα ερωτήματα.

Η διαδραστική εικόνα με το υλικό που εμπεριέχει μπορεί να αξιοποιηθεί κατά την ανάλυση του θέματος «άθληση - αθλητισμός» ή «ολυμπιακοί αγώνες», επίσης σε μια δραστηριότητα κατανόησης σχετικών εννοιών και κειμένων, καθώς και κατά την προετοιμασία για παραγωγή γραπτού λόγου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ
ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ
application/h5p
ΜΕΓΕΘΟΣ
755.021 (KΒ)
8525/2036
Φωτόδεντρο e-yliko χρηστών
Φωτόδεντρο e-yliko χρηστών
Νέα Ελληνική Γλώσσα Modern Greek LanguageΝέα Ελληνική Γλώσσα > Θέματα TopicsΘέματα > Αθλητισμός - Διατροφή Sports - NutritionΑθλητισμός - Διατροφή
δημιουργία: ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΑΓΟΡΙΤΣΑ
πάροχος περιεχομένου: ioa.org, Ηλ.Μακρής-Νεοελληνική Γλώσσα Α΄ Γυμνασίου-ΙΤΥΕ, Εκπαιδευτική Τηλεόραση-Φωτόδεντρο-ITYE, Ν.Γιαλούρης, Ιάκ.Μαστρογιάννης - Μ.Παπαστεργίου, Π.Καλιότσος - stoiximaview.gr.
χορηγός άδειας χρήσης: ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΑΓΟΡΙΤΣΑ
εκδότης/ες: ΙΤΥΕ