Τριγωνομετρικοι αριθμοι παραπληρωματικων γωνιων

Οι μαθητές θα εμπλακούν σε δραστηριότητες με χρήση του λογισμικού δυναμικής Γεωμετρίας Geogebra, όπου μέσω διάδρασης τους δίνετε η δυνατότητα να μετακινήσουν ένα σημείο Μ(x, y) στο επίπεδο και έτσι να πειραματιστούν, να υποθέσουν, να εκτιμήσουν, να συγκρίνουν, να παρατηρήσουν, να συμπεράνουν και τέλος να αντιληφθούν διαισθητικά τις έννοιες: συμμετρία γωνίας ως προς άξονα y΄y και τριγωνομετρικοί αριθμοί παραπληρωματικών γωνιών.

Διατίθενται ενσωματωμένες οδηγίες, εντός του αρχείου, προκειμένου οι μαθητές/–τριες να επιτύχουν (Προτεινόμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα): 1. να εξηγούν τις σχέσεις των τριγωνομετρικών αριθμών παραπληρωματικών γωνιών: ημ(180°–θ)=ημθ, συν(180°–θ)=–συνθ, εφ(180°–θ)=–εφθ. 2. να εξηγούν ότι οι γωνίες xΟΜ(x, y) και xΟΜ΄(–x, y) είναι παραπληρωματικές. 3. να περιγράφουν τις σχέσεις σύνδεσης των τριγωνομετρικών αριθμών 2 παραπληρωματικών γωνιών. 4. να υπολογίζουν τους τριγωνομετρικούς αριθμούς μίας αμβλείας γωνίας, από τους τριγωνομετρικούς αριθμούς της παραπληρωματικής της (οξείας) γωνίας. 5. να εφαρμόζουν τη σχέση σύνδεσης των γωνιών που έχουν το ίδιο ημίτονο. Το αρχείο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βασικό υλικό στα σχολικά βιβλία: Μαθηματικά Γ Γυμνασίου (παρ. 2..2, Β Μέρος) καθώς και Άλγεβρα Β Λυκείου (παρ. 3.3 Γωνίες με άθροισμα 180°).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ
ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ
text/html
ΜΕΓΕΘΟΣ