Σεναριο εξ αποστασεως διδασκαλιας στο ποιημα "Οι γατες των φορτηγων" του Νικου Καββαδια.

Στο παρόν σενάριο ακολουθείται κυκλική πορεία δυο σταδίων, καθένα από τα οποία περιλαμβάνει διακριτές φάσεις ενεργειών. Στο πρώτο στάδιο θα εφαρμοσθεί η πρακτική της ανεστραμμένης διδασκαλίας(flipped learning) κατά την οποία θα προηγηθεί η ασύγχρονη διδασκαλία στην e-class που θα αποτελέσει εισαγωγή-γνωριμία των μαθητών με τον ποιητή Ν. Καββαδία πριν από τη διδασκαλία του ποιήματος «Οι γάτες των φορτηγών» μέσω της ατομικής και συνεργατικής μελέτης της εργοβιογραφίας του. Στη συνέχεια θα ακολουθήσει η σύγχρονη διδασκαλία στην πλατφόρμα Webex κατά την οποία οι μαθητές θα εργαστούν ατομικά αλλά και σε ομάδες των 4-5 ατόμων. Σε αυτή θα αξιοποιηθεί η προγενέστερη γνώση για τη νοηματική προσπέλαση του ποιήματος και για ασκήσεις διερευνητικής μάθησης και αναγνωστικής ανταπόκρισης.

Το παρόν σενάριο μπορεί να αξιοποιηθεί για τη διδασκαλία του ποιήματος "Οι γάτες των φορτηγών" του Νίκου Καββαδία είτε για εξ αποστάσεως διδασκαλία είτε δια ζώσης με τη βοήθεια της ανεστραμμένης τάξης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ
ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ