Κρυπτολεξο: Χαρακτηρες της Οδυσσειας (θεοι, μυθικα πλασματα, ανθρωποι και ενας... σκυλος)

Το παρόν μαθησιακό αντικείμενο ανήκει στις Ασκήσεις Πρακτικής και Εξάσκησης. Με ευχάριστο τρόπο παρακινεί τους μαθητές και τις μαθήτριες να εντοπίσουν τους βασικούς χαρακτήρες της Οδύσσειας και να ασκηθούν τόσο στην ονοματολογία του έπους όσο και σε ζητήματα ταξινόμησης των χαρακτήρων, με την ανάλογη βέβαια αναπλαισίωσή του.

Μπορεί να αξιοποιηθεί κατά τη διδασκαλία του γνωστικού αντικειμένου της Οδύσσειας. Είτε στην έναρξη των διδασκαλιών, ώστε να αναδειχθούν ευκολότερα οι προϋπάρχουσες γνώσεις των μαθητών, είτε ως επαναληπτική δραστηριότητα, που θα συνοδεύεται από την ανάλογη διδακτική αναπλαισίωση, και θα στοχεύει στην σφαιρική παρουσίαση των βασικών χαρακτήρων του έπους.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΟΡΟΥ
ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ
application/h5p
ΜΕΓΕΘΟΣ