Ωδειο Ηρωδη Αττικου

Σχέδιο του Ιταλού ζωγράφου Simone Pomardi από το δίτομο οδοιπορικό του για την Ελλάδα ("Viaggio nella Grecia fatto negli anni 1804, 1805 e 1806"). Ο ζωγράφος ταξίδεψε στην Ελλάδα στις αρχές του 19ου αιώνα μαζί με τον αρχαιολόγο Ed. Dodwell. Στο συγκεκριμένο σχέδιο του απεικονίζεται το Ωδείο του Ηρώδη Αττικού, όπως ήταν εκείνα τα χρόνια. Το σημαντικό αυτό ρωμαϊκό αμφιθέατρο οικοδομήθηκε κατά τον 2ο αιώνα μ.Χ. Στην εικόνα όμως είναι εμφανές πως με το πέρασμα των αιώνων υπέστη αλλαγές στη μορφή του. Μετά τον 14ο αιώνα οι επιχώσεις που κάλυπταν το κατώτερο τμήμα του νότιου τοίχου του ήταν εκτεταμένες και δεν διακρίνονταν οι είσοδοι του. Φαινόταν μόνο ο ψηλός τοίχος της σκηνής και έμοιαζε με γέφυρα. Οι ανασκαφές στο χώρο αυτό πραγματοποιήθηκαν στα μέσα του 19ου αιώνα. Το μνημείο αναστηλώθηκε την περίοδο 1952-1953.

Στόχος του μαθησιακού αντικειμένου είναι να γνωρίσουν οι μαθητές το αντίστοιχο μνημείο, τη χρήση και την ιστορία του. Ταυτόχρονα, καλό είναι να συγκρίνουν την εικόνα του Ωδείου τα πρώτα χρόνια του 19ου με την εικόνα του σήμερα, μετά την αναστήλωση του. Στο πλαίσιο του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής ιστορίας σκόπιμο είναι να συζητήσουν οι μαθητές γενικότερα για την αλλαγή της εικόνας της αρχαίας αγοράς στην Αθήνα, ιδιαίτερα μετά την επιδρομή των Ερούλων το 267 μ.Χ. Κάποια σημαντικά μνημεία της αρχαίας αγοράς χάθηκαν ενώ άλλα επέζησαν μέχρι σήμερα. Η διδασκαλία θα μπορούσε να συνδυαστεί με σχετική επίσκεψη στο χώρο. Εναλλακτικά για το μάθημα της νεότερης ελληνικής ιστορίας, η εικόνα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως πηγή ανάδειξης του έργου των ξένων περιηγητών στην Ελλάδα στις αρχές του 19ου αιώνα.

ΑΛΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
Εικόνα JPEG (.jpg),11,9 KB (12.218 byte)
Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)