Το Υδραγωγειο του Ουαλεντος

Το Υδραγωγείο του Ουάλεντος είναι αρχαιολογικό μνημείο στην Κωνσταντινούπολη. Η κατασκευή του ξεκίνησε επί αυτοκράτορα Μεγάλου Κωνσταντίνου και περατώθηκε επί Αυτοκράτορα Ουάλη. Ήταν μέρος μεγάλης υδραγωγικής εγκαταστάσεως για την τροφοδοσία της παλιάς πόλης με νερό. Είχε μήκος περισσότερο των χιλίων μέτρων, από τα οποία σήμερα σώζονται περίπου 800 μέτρα. Ανακαινίστηκε το έτος 766 επί Κωνσταντίνου Ε'. Έχει ύψος από 18,5 έως 26,5 μέτρα. Τα νερά που περνούσαν δηγούνταν στην Βασιλική κινστέρνα και χρησιμοποιούνταν για τις ανάγκες του Μεγάλου Παλατίου των Βυζαντινών και αργότερα του Σαραγιού των Οθωμανών.

Με αφορμή αυτή την εικόνα οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων του Δημοτικού μέσα από δραστηριότητες στην ευέλικτη ζώνη, μπορούν να αποκτήσουν γνώσεις για την πολιτιστική και την κοινωνική ζωή, αλλά και να ανακαλύψουν τα αίτια κατασκευής Υδραγωγείων. Μπορούν να τους ανατεθούν σχετικές δραστηριότητες, αλλά και να συνδεθεί η εργασία τους με το μάθημα της Βυζαντινής Ιστορίας. Στο Γυμνάσιο οι μαθητές στο μάθημα της Τεχνολογίας θα μπορούσαν να κατασκευάσουν ή να σχεδιάσουν Υδραγωγείο, αλλά και να συνδέσουν την κατασκευή του με την Ιστορία και τη Γεωγραφία. Στο μάθημα των Εικαστικών, θα μπορούσαν να διερευνηθούν και να μελετηθούν τα Υδραγωγεία από Αισθητικής και Αρχιτεκτονικής πλευράς. Στο Λύκειο οι μαθητές μπορούν να συνδέσουν την Ιστορία με την Αρχιτεκτονική. Στην Τεχνική εκπαίδευση μπορούν να ανατεθούν στους μαθητές δραστηριότητες σχετικές αλλά και η αναζήτηση φωτογραφικού αλλά και άλλου υλικού.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Εικαστικά Visual Arts EducationΕικαστικά > Αρχιτεκτονική ArchitectureΑρχιτεκτονική
Σχεδιασμός και Τεχνολογία Design & TechnologyΣχεδιασμός και Τεχνολογία > Σχεδίαση DrawingΣχεδίαση > Τρισδιάστατες όψεις αντικειμένου 3D object viewsΤρισδιάστατες όψεις αντικειμένου