Κατασκευη μουσικων οργανων - Λουλουργας Γιαννης

Λεπτομέρεια από τζουρά: νυκτό μουσικό όργανο, απόγονος της αρχαιοελληνικής πανδούρας. Παρατηρούμε το αντηχείο ή «σκάφος» και μικρό μέρος από το «μπράτσο» ή «μάνικο». Εντυπωσιακή είναι η ευφάνταστη διακόσμηση στο καπάκι. Απεικονίζει ένα λευκό καραβάκι, φτιαγμένο από σεντέφι (μάργαρο) και έναν πρασινωπό θαλάσσιο δαίμονα στην ιριδίζουσα μπλε θάλασσα που εφάπτεται στην σεντεφένια τρύπα του καπακιού. Τονίζουμε ότι μεγάλη σημασία στον ήχο έχει η ποιότητα των ξύλων από τα οποία είναι κατασκευασμένο το όργανο και ο λούστρος. Το καπάκι του σκάφους πρέπει να είναι από κέδρο ή έλατο και, αν είναι δυνατό, μονοκόμματο, γιατί αυτό πάλλεται και ενισχύει και παρατείνει τους παλμούς των χορδών. Τέλος, όσο περισσότερα είναι τα διακοσμητικά στοιχεία που προσθέτουμε, τόσο ο ήχος γίνεται πιο μουντός. Γι’ αυτό καλύτερος είναι ο ήχος από τα λιτά όργανα. Μπορεί, βέβαια, ένα όργανο να είναι και «πλουμιστό» και καθαρόηχο. Αυτό έγκειται στη «μαστοριά» του κατασκευαστή. Το μαθησιακό αντικείμενο, λοιπόν, λειτουργεί ως αφορμή να γνωρίσουμε τον «μάστορα». Του συγκεκριμένου τζουρά είναι ο Γιάννης Λουλουργάς από το Πυθαγόρειο της Σάμου.

Ζητάμε από όσους μαθητές παίζουν κάποιο έγχορδο μουσικό όργανο (κατά προτίμηση μπουζούκι, τζουρά ή μπαγλαμά) να το φέρουν στην τάξη, για να το παρατηρήσουμε και να το ακούσουμε. Στη συνέχεια προβάλλουμε στο youtube το ντοκιμαντέρ της ΕΤ1 του 1991 «Τα λαϊκά όργανα και η κατασκευή τους» με επιμέλεια Λάμπρου Λιάβα (24min) και τα ολιγόλεπτα βίντεο που έχουν ανέβει με τον ίδιο τον Γιάννη Λουλουργά ή/και τα στιγμιότυπα από το οργανοποιείο του Θοδωρή Γκόλια στα Τρίκαλα στο αφιέρωμα του τηλεοπτικού σταθμού Σκάι στον Βασίλη Τσιτσάνη (στο 15ο min). Συζητάμε για τη δυσκολία του επαγγέλματος, που μάλλον είναι πιο πολύ «μεράκι», αφού η βιομηχανική παραγωγή και η τεχνολογία έχει επηρεάσει την κατασκευή μουσικών οργάνων. Συνεπώς, ελάχιστοι επαγγελματίες επιμένουν στη χειροποίητη δημιουργία. Έτσι, συνειδητοποιούν γιατί στο Skroutz.gr ένας χειροποίητος τζουράς μπορεί να κοστίζει από 300 έως 900 ευρώ. Α) Ζητάμε, αν αυτό είναι εφικτό στην περιοχή μας, από τους μαθητές να πάρουν συνέντευξη από έναν «μάστορα». Β) Προβάλλουμε στο youtube το βιντεάκι με τίτλο «Οδηγίες κατασκευής σκάφους τζουρά». Στη συνέχεια τους ζητάμε να κατασκευάσουν αυτοί ένα μουσικό όργανο χρησιμοποιώντας ακόμα και ευτελή καθημερινά υλικά (αποκλίνουσα νόηση) π.χ. κουτιά από παπούτσια, μπολ κ.α. Γ) Διοργανώνουμε επίσκεψη στο Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων- Κέντρο Εθνομουσικολογίας Φοίβου Ανωγειανάκη στην Πλάκα ή καλούμε τον «Λύραυλο» στο σχολείο μας να μας δείξει πως αναδημιουργούνται αρχαία μουσικά όργανα από καύκαλο χελώνας! ή πώς μπορούμε να φτιάξουμε ένα μουσικό όργανο με ένα λάστιχο ποτίσματος και ένα χωνί! Δ) Παίζουμε το παιχνίδι της αντιστοίχισης των ήχων με τις εικόνες των μουσικών οργάνων που από πριν έχουμε περιγράψει.

Αποθετήρια ΕΚΤ
ΕΚΤ (Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης)
Νέα Ελληνική Γλώσσα Modern Greek LanguageΝέα Ελληνική Γλώσσα > Κειμενικά είδη Text genresΚειμενικά είδη > Συνεντεύξεις InterviewsΣυνεντεύξεις
Μουσική Music EducationΜουσική > Ελληνική παραδοσιακή μουσική Greek traditional musicΕλληνική παραδοσιακή μουσική