Κρυμμενοι θησαυροι του Ελληνισμου, Άρθρο

Το άρθρο, που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό "Νουμάς", αναφέρεται στο Νίκο Βέη, τον διακεκριμένο Έλληνα βυζαντινολόγο, νεοελληνιστή, καθηγητή Πανεπιστημίου και Ακαδημαϊκό (1883;-1958). Συγκεκριμένα, παρουσιάζει τις εντυπώσεις του αρθρογράφου (υπογράφει με τα αρχικά Δ.Π.Π.) από την ομιλία του Ν. Βέη στην πρώτη δημόσια συνεδρία της Βυζαντιακής Εταιρείας, της οποίας ο Βέης υπήρξε ιδρυτικό μέλος. Ο Βέης ασχολήθηκε με την έρευνα αρχειακού υλικού της Πελοποννήσου και δημοσίευσε άρθρα για τις βυζαντινές και νεοελληνικές σπουδές, μελέτες για επιγραφές, λαϊκές παραδόσεις και λαογραφικά έθιμα. Από το έργο του ξεχωρίζει η κωδικοποίηση χειρογράφων και κωδίκων των μονών των Μετεώρων, εργασία για την οποία βραβεύθηκε από την Ακαδημία του Μονάχου, το 1909. Το άρθρο μπορεί να αξιοποιηθεί στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας στη Β΄ Γυμνασίου ή ως συμπληρωματικό υλικό στο βιβλίο "Θεματικοί Κύκλοι" του Λυκείου, κατά τη διδασκαλία ενοτήτων με θέμα "Εργασία-Επάγγελμα".

Η έρευνα του Νίκου Βέη στα αρχεία των μονών των Μετεώρων και η κωδικοποίηση των χειρογράφων και κωδίκων τους αποτελούν το περιεχόμενο της εργασίας ενός ερευνητή. Με στόχο την ενημέρωση των μαθητών αναφορικά με το συγκεκριμένο επάγγελμα, μπορεί να αξιοποιηθεί το άρθρο αυτό ως συμπληρωματικό υλικό σε σχετική ενότητα του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας στη Β΄ Γυμνασίου ή του βιβλίου «Θεματικοί Κύκλοι» του Λυκείου. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να ζητήσει από τους μαθητές να εντοπίσουν στο κείμενο α) το αντικείμενο της εργασίας του ερευνητή, β) τον τρόπο εργασίας του και γ) τις συνθήκες εργασίας του. Στη συνέχεια μπορεί να ζητήσει από τους μαθητές να παρουσιάσουν τα στοιχεία αυτά υποδυόμενοι τον ίδιο τον ερευνητή. Οι μαθητές θα γράψουν κείμενο χρησιμοποιώντας α΄ ενικό πρόσωπο, στο οποίο θα συμπεριλάβουν και την άποψή τους για το επάγγελμα αυτό.

8526/2061
Νέα Ελληνική Γλώσσα Modern Greek LanguageΝέα Ελληνική Γλώσσα > Θέματα TopicsΘέματα
δημιουργία πρωτότυπου έργου: Δ.Π.Π.
μεταδεδομένα: ΜΑΡΙΑ ΚΑΣΚΑΝΤΑΜΗ
επιμέλεια / επικύρωση μεταδεδομένων: ΜΙΧΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ