Χατζημιχαλη Αγγελικη

Φωτογραφία της Αγγελικής Χατζημιχάλη (Αθήνα, 1865 - Αθήνα, 1965), της δυναμικής αλλά και ευαίσθητης Ελληνίδας λαογράφου. Η Χατζημιχάλη μεγάλωσε στην Πλάκα και έτρεφε βαθύτατη αγάπη για τα ελληνικά γράμματα και την Ελλάδα. Στη συγκεκριμένη φωτογραφία απεικονίζεται σε προχωρημένη ηλικία με κοντά μαύρα μαλλιά και μαύρα ρούχα να κοιτά τον φωτογραφικό φακό. Ο πατέρας της ήταν ο Αλέξιος Κολυβάς από τη Ζάκυνθο, ο οποίος δώρισε στο Βυζαντινό Μουσείο μια αξιόλογη συλλογή βυζαντινών εικόνων. Η μητέρα της ήταν η Σοφία Μπουρνιά, με καταγωγή από τη Σκύρο, και για τον λόγο αυτό η Αγγελική έτρεφε μια ιδιαίτερη αγάπη για το νησί αυτό. Η Αγγελική Χατζημιχάλη μελέτησε τη βυζαντινή αλλά και τη νεότερη λαϊκή τέχνη. Ίδρυσε το Λύκειο Ελληνίδων και έγραψε βιβλίο για τη Σκύρο, ενώ μελετούσε το λαογραφικό υλικό που προερχόταν από τη Μακεδονία, τα Δωδεκάνησα, την Ανάφη και την Ήπειρο. Μεγάλης έκτασης ήταν η έρευνά της για τους Σαρακατσάνους και τα έθιμά τους και το έργο της "Σαρακατσάνοι" το 1959 την καθιέρωσε και την έκανε γνωστή ακόμα και εκτός των ελληνικών συνόρων. Απώτερος στόχος της ήταν η διάσωση όσο το δυνατόν μεγαλύτερου μέρους του ελληνικού λαϊκού πολιτισμού. Το συγγραφικό της έργο είναι ιδιαίτερα γνωστό και μέσω αυτού αποσκοπούσε στη διάσωση και ένταξη του ελληνικού λαογραφικού πολιτισμού στη βιοτεχνική παραγωγή αλλά και στην ενσωμάτωσή του στη σύγχρονη καθημερινή πρακτική. Οραματιζόταν την πνευματική και καλλιτεχνική αναγέννηση ης χώρας και συνεργάστηκε στενά με τον Άγγελο και την Εύα Σικελιανού αναφορικά με τις δελφικές γιορτές. Ίδρυσε τον Σύνδεσμο Ελληνικής Χειροτεχνίας και διοργάνωνε εκθέσεις με σκοπό τη διάσωση της ελληνικής λαϊκής τέχνης.

Το παρόν μαθησιακό αντικείμενο μπορεί να αξιοποιηθεί, κατά τη διδασκαλία του μαθήματος της Ιστορίας, με σκοπό οι μαθητές να γνωρίσουν την Ελληνίδα λαογράφο, Αγγελική Χατζημιχάλη. Θα αναζητήσουν πληροφορίες για το έργο που μας κληροδότησε και θα εμπνευστούν από τη βαθιά αγάπη της για την Ελλάδα και τον λαϊκό πολιτισμό της. Μέσω του έργου της θα γνωρίσουν ποικίλες πτυχές της ελληνικής λαϊκής τέχνης και θα αναζητήσουν σύγχρονες εφαρμογές της. Επίσης, θα προσεγγίσουν τη μεθοδολογία του λαογράφου κατά την αναζήτηση και συλλογή των στοιχείων του παρελθόντος. Τέλος, το συγκεκριμένο μαθησιακό αντικείμενο μπορεί να αξιοποιηθεί στο μάθημα της Αισθητικής Αγωγής, με σκοπό οι μαθητές να γνωρίσουν την τέχνη της φωτογραφίας και ιδιαίτερα την ασπρόμαυρη απόδοση των μορφών.

Αποθετήρια ΕΚΤ
ΕΚΤ (Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης)
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Τέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός Arts, Letters and CultureΤέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός
Εικαστικά Visual Arts EducationΕικαστικά > Οπτικοακουστικές Τέχνες Audiovisual ArtsΟπτικοακουστικές Τέχνες