Φωτογραφια του Μιλτου Σαχτουρη

Ασπρόμαυρη φωτογραφία που εικονίζει τον Μίλτο Σαχτούρη, έναν από τους μεγαλύτερους Έλληνες ποιητές της μεταπολεμικής γενιάς, που στρέφεται στον συμβολισμό και τον υπερρεαλισμό. Ο Σαχτούρης όμως ακολούθησε έναν δικό του μοναχικό και ξεχωριστά ιδιαίτερο ποιητικό δρόμο. Ο ίδιος ανέφερε ότι η ποίησή του ήταν ιδιότυπα δραματική και λυρική. Από τους κριτικούς χαρακτηρίστηκε ως ο ποιητής της υπαρξιακής αγωνίας που υιοθέτησε τρόπους και τεχνικές του υπερρεαλισμού. Το έργο του αποτελείται, κυρίως, από εφιαλτικές εικόνες και σύμβολα, σχεδόν εικαστικά, που δείχνουν, παράλληλα, και τη στενή σχέση της ποίησής του με την υπερρεαλιστική ζωγραφική. Ενώ όμως όλο αυτό το ποιητικό υλικό πηγάζει από μια υπερρεαλιστική φαντασία και παραίσθηση, τείνει να πλησιάσει, πολύ περισσότερο, στον εξπρεσιονισμό. Ο Μίλτος Σαχτούρης είναι ο ποιητής του ατομικού άγχους, που όμως στα ποιήματά του ενυπάρχει κι ο απόηχος του άγχους μιας ολόκληρης εποχής, καθώς και ολόκληρης της πανικόβλητης ανθρωπότητας.

Η φωτογραφία μπορεί να αξιοποιηθεί στο πλαίσιο της διδασκαλίας της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας ως εικονιστική προσωπογραφία του Μίλτου Σαχτούρη. Σε συνδυασμό με τα βιογραφικά στοιχεία του ποιητή η φωτογραφία μπορεί να ταυτιστεί με έναν από τους βασικούς εκπροσώπους της μεταπολεμικής γενιάς στην ποίηση. Επίσης μπορεί να γίνει αφορμή, ώστε οι μαθητές να γνωρίσουν το «εργαστήρι» ενός ποιητή κατά τον 20ο αιώνα μεταπολεμικά. Τέλος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ενδεικτικό παράδειγμα ασπρόμαυρης φωτογραφίας στο πλαίσιο της Αισθητικής Αγωγής και ως αφορμή, για να γνωρίσουν οι μαθητές το αρχείο νεοελληνικής εικονιστικής προσωπογραφίας του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Ερευνών.

Αποθετήρια ΕΚΤ
ΕΚΤ (Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης)
Νεοελληνική Λογοτεχνία Modern Greek LiteratureΝεοελληνική Λογοτεχνία > Ρεύματα / Κινήματα Streams / MovementsΡεύματα / Κινήματα > Υπερρεαλισμός SurrealismΥπερρεαλισμός
Εικαστικά Visual Arts EducationΕικαστικά > Αναπαραγωγή Εικόνας Image reproductionΑναπαραγωγή Εικόνας