Σπαρτη

Πρόκειται για απεικόνιση μιας σελίδας από το περιοδικό "Μη χάνεσαι" (τεύχος 3, No 352, 1882, σελ. 7), το οποίο εκδόθηκε για τρία περίπου χρόνια (1880-1883) από το Βλάση Γαβριηλίδη (1848-1920), ο οποίος θεωρείται ο «πατέρας» της δημοσιογραφίας της σύγχρονης Ελλάδας. Στη συγκεκριμένη σελίδα απεικονίζεται ένα άρθρο γραμμένο στην επίσημη γλώσσα της εποχής εκείνης, την καθαρεύουσα. Το άρθρο αφορά στη Σπάρτη, στη γενέτειρα σημαντικών προσωπικοτήτων, στη ρυμοτομία της πόλης, στις φυσικές ομορφιές της αλλά και στην παραμέλησή της από τον ανθρώπινο παράγοντα, εξυμνει τη λαμπρότητα του Ταϋγέτου και τα πεντακάθαρα νερά της θάλασσας στο Μυστρά και αναφέρεται εν συντομία και στην κοινωνικοοικονομική ζωή των κατοίκων.

Μπορεί να αξιοποιηθεί ώστε οι μαθητές να γνωρίσουν την ιστορία της Ελληνικής γλώσσας (πρωτοελληνική, μυκηναϊκή, αρχαία ελληνική, ελληνιστική κοινή, μεσαιωνική και νέα ελληνική - καθαρεύουσα και δημοτική-), να έρθουν σε επαφή με το πολυτονικό σύστημα γραφής που χρονολογείται από την Ελληνιστική περίοδο του 4ου αιώνα π.Χ.. και να συζητήσουν για το γλωσσικό ζήτημα και το γλωσσικό διχασμό που εμφανίστηκε ιστορικά κατά τον 1ο αιώνα π.X. Επίσης οι μαθητές μπορούν να γνωρίσουν τον πολιτισμό της αρχαίας Σπάρτης και να αντλήσουν πληροφορίες για την εκπαίδευση στην αρχαία Σπάρτη και να την συγκρίνουν με την εκπαίδευση στην αρχαία Αθήνα και την σημερινή εκπαίδευση, ώστε να συνειδητοποιήσουν ότι το ιδανικό ζητούμενο και ο σκοπός της εκπαίδευσης διαφοροποιείται χωροχρονικά. Τέλος οι μαθητές μπορούν να διερευνήσουν ομαδοσυνεργατικά την τοπική ιστορία της Σπάρτης, το ιστορικό τοπίο, το σύνολο των μεταβολών που υπέστη μέσα στο χρόνο, την αλλαγή του τοπίου μέσα από τις φυσικές και ιστορικές συνθήκες, την οικιστική ταυτότητα και φυσιογνωμία του, τις καθημερινές δραστηριότητες των κατοίκων, τα επαγγέλματα και τον τρόπο ζωής τους, τα ήθη και τα έθιμά τους, διάφορα τοπωνύμια και οδωνύμια, όπως και σημαντικές προσωπικότητες που έκαναν τα πρώτα τους βήματα στη Σπάρτη.

Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Οικονομία EconomyΟικονομία
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Κοινωνία και καθημερινή ζωή Society and everyday lifeΚοινωνία και καθημερινή ζωή
Ιστορία HistoryΙστορία > Αρχαιότητα (1100 π.Χ.- 4ος μ.Χ. αι.) Ancient times (1100 B.C. - 4th century A.D.)Αρχαιότητα (1100 π.Χ.- 4ος μ.Χ. αι.) > Πολιτισμός και Γραμματολογία Culture and GrammatologyΠολιτισμός και Γραμματολογία
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Τέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός Arts, Letters and CultureΤέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός