Ενταφιασμος και η Ευρεση της κεφαλης του Προδρομου, Παρεκκλησι Προδρομου

Πρόκειται για τοιχογραφία στο καθολικό της Ι.Μ. Σταυρονικήτα (νότιο τμήμα καμάρας ιερού) του Αγίου Όρους από τον Θεοφάνη Στρελίτζα-Μπαθά, γνωστό και ως Θεοφάνης ο Κρητικός ή Κρης (1490- 1559). Ο Θεοφάνης υπήρξε μοναχός και θεωρείται ο κυριότερος εκπρόσωπος της Κρητικής Σχολής στη ζωγραφική και την αγιογραφία. Φημολογείται ότι δίδαξε την τέχνη του εκτός από τα δυο του παιδιά και στον Δομήνικο Θεοτοκόπουλο (El Greco) σε νεαρή ηλικία, όταν ζούσαν και οι δύο στο Ηράκλειο. Ως Κρητική Σχολή νοείται το ρεύμα που προέκυψε κατά την Αναγέννηση στην Κρήτη με συγκερασμό στοιχείων ευρωπαϊκών και ανατολικών. Κύρια γνωρίσματά της είναι η τελειότητα των μορφών, οι οποίες αποδίδονται πιο γήινες και η εμμονή στη λεπτομέρεια δοσμένη με πλούσιο χρώμα. Ο Ενταφιασμός και η Εύρεση της κεφαλής του Προδρόμου φιλοτεχνήθηκε κατά την περίοδο 1545-46. Η τοιχογραφία χωρίζεται θεματικά και οπτικά σε δύο επίπεδα, που ακολουθούν και τη χρονολογική σειρά των συμβάντων: Στο πρώτο επίπεδο εικονίζεται ο ενταφιασμός του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου από δύο ώριμους άντρες (μαθητές του σύμφωνα με την παράδοση της Εκκλησίας), ενώ στο δεύτερο επίπεδο η εύρεση της κεφαλής του από δύο νεότερους άντρες. Η κεφαλή του Αγίου βρέθηκε τρεις φορές και η Ορθόδοξη Εκκλησία το γιορτάζει σε δύο διαφορετικές ημερομηνίες (24 Φεβρουαρίου η Α΄ και Β΄ και 25 Μαΐου η Γ΄ Εύρεση). Ο Άγιος απεικονίζεται με το γνωστό ένδυμα από τρίχες καμήλας.

Στο μάθημα των Θρησκευτικών η εικόνα μπορεί να αποτελέσει αφορμή ή/και επιστέγασμα ενασχόλησης με τον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο. Τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες μπορούν να ψάξουν και να ανακοινώσουν στοιχεία από τη ζωή και το έργο του. Μπορούν να επισκεφθούν και τον ναό της ενορίας τους και να παρατηρήσουν και εκεί την αντίστοιχη εικόνα του Αγίου. Μπορούν να συγκρίνουν τις δύο εικόνες ή να εξαγάγουν από αυτές στοιχεία του βίου του. Στα μάθημα των Εικαστικών η εικόνα θα αξιοποιηθεί και θα προσεγγιστεί ως έργο τέχνης. Τα παιδιά καλούνται να περιγράψουν την εικόνα, να νιώσουν συναισθήματα και να ανακοινώσουν όσα τους αφηγείται. Με τη βοήθεια του/της εκπαιδευτικού προσπαθούν να εντάξουν το έργο σε κάποια σχολή ζωγραφικής επιχειρηματολογώντας. Αφού γίνει η ένταξή του στην Κρητική Σχολή, ψάχνουν να βρουν και άλλα έργα του ίδιου ή άλλων καλλιτεχνών της ίδιας περιόδου και συζητούν για ομοιότητες και διαφορές. Σε ένα προχωρημένο τμήμα καλούνται και τα παιδιά να ζωγραφίσουν μιμούμενα ή όχι την τεχνοτροπία της Κρητικής Σχολής.

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ
Απαιτείται προβολικό μηχάνημα
Αποθετήρια ΕΚΤ
ΕΚΤ (Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης)