Κατοικοι Σπετσων, γυρω στα 1935

Πρόκειται για απρόμαυρο αρνητικό, που εμφανίζει κατοίκους των Σπετσών. Φωτογράφος είναι η Παπαδημητρίου Έλλη, η οποία γεννήθηκε το 1906 στη Σμύρνη. Μεγάλωσε στην Αθήνα, όπου και σπούδασε γεωπονία. Ασχολήθηκε με τη συγγραφή, την ποίηση και τη φωτογραφία. Οι πευκόφυτες Σπέτσες ανήκουν στα νησιά του Αγροσαρωνικού. Οι κάτοικοι ασχολούνται σήμερα με τον τουρισμό, την αλιεία και τη ναυτιλία. Πρωτεύουσα του νησιού είναι η ομώνυμη πόλη. Στην επανάσταση του 1821 έπαιξαν οι κάτοικοι του νησιού καθοριστικό ρόλο στις ναυμαχίες, μαζί με τα Ψαρά και την Ύδρα με τα οποία είχαν συμμαχήσει. Αρχές Σεπτεμβρίου στο νησί διοργανώνεται το φεστιβάλ της Αρμάτας. Γίνεται προς τιμή του ιστορικού γεγονότος της ναυμαχίας των Σπετσών (Σεπτέμβριος, 1822). Τα ελληνικά πλοία τελούσαν υπό την αρχηγία του Μιαούλη Ανδρέα. Ο Σπετσιώτης πυρπολητής Κοσμάς Μπαρμπάτσης, πυρπόλησε την τουρκική ναυαρχίδα, αναγκάζοντας τον τουρκικό στόλο να υποχωρήσει. Στο νησί αυτό έζησε η Μπουμπουλίνα, η οποία διέθεσε την περιουσία της στην Επανάσταση.

Ο/η εκπαιδευτικός εμφανίζει στο διαδραστικό πίνακα το έργο και καλεί τους εκπαιδευόμενους/ες να το παρατηρήσουν και να κάνουν υποθέσεις για την προέλευση αυτών των ανθρώπων. Αναμένεται από την ενδυμασία, τη βάρκα και τη θάλασσα, να αντιληφθούν ότι πρόκειται για κατοίκους νησιού. Ακολουθεί νοητή πλοήγηση στα ελληνικά νησιά. Οι μαθητές/τριες λένε ένα νησί και ο/η εκπαιδευτικός του κατευθύνει βόρεια, νότια, ανατολικά ή δυτικά, μέχρι να καταλήξουν στις Σπέτσες. Γίνεται συζήτηση στην ολομέλεια για την επίδραση της θάλασσας στην ιστορία του νησιού και στη ζωή των κατοίκων του. Η αλιεία και οι ναυτιλία αναδεικνύονται βασικές ασχολίες τους, μαζί με τον τουρισμό που σήμερα ολοένα αναπτύσσεται. Στο youtube παρακολουθούν τις παραδοσιακές φορεσιές του νησιού, χορούς (όπως αυτός της Καμάρας) και τραγούδια, με σχετικά βίντεο παραδοσιακών Συλλόγων και σχολών χορού. Επίσης, με τη βοήθεια του Διαδικτύου, εμφανίζονται φωτογραφίες που προβάλλουν τις φυσικές ομορφιές και τα χαρακτηριστικά κτίσματα του νησιού. Με τη βοήθεια του Google Earth, γίνεται περιήγηση στις παραδοσιακές γειτονιές του νησιού. Στο μάθημα της Ιστορίας, γίνεται σύντομη ιστορική αναδρομή του νησιού, εστιάζοντας στη ναυμαχία των Σπετσών. Γίνεται η σύνδεση με το σύγχρονο φεστιβάλ της Αρμάτας. Αναφέρεται και η εκκλησία της Αρμάτας, την οποία οι κάτοικοι έκτισαν σε ανάμνηση του γεγονότος. Και πάλι στο youtube παρουσιάζεται η αναπαράσταση της ναυμαχίας με τον τουρκικό στόλο, με την οποία γίνεται η έναρξη του φεστιβάλ. Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και αναλαμβάνουν να βρουν πληροφορίες για τους αγωνιστές του 1821, των οποίων τα ονόματα συνδέονται με το νησί των Σπετσών, όπως είναι ο Μιαούλης, η Μπουμπουλίνα, ο Μπαρμπάτσης, ο Μέξης. Δεν παραλείπεται η αναφορά στη γραφικότητα και στην φιλοξενία των κατοίκων του νησιού.

Μουσείο Μπενάκη
Μουσείο Μπενάκη (Μουσείο Μπενάκη)
Γεωγραφία - Γεωλογία Geography - GeologyΓεωγραφία - Γεωλογία > Ανθρωπογενές περιβάλλον Man-made environmentΑνθρωπογενές περιβάλλον > Ανάπτυξη DevelopmentΑνάπτυξη
Γεωγραφία - Γεωλογία Geography - GeologyΓεωγραφία - Γεωλογία > Χάρτες MapsΧάρτες > Χαρτογραφικές προβολές Map projectionsΧαρτογραφικές προβολές