Ιστορικος χαρτης της Αττικης και της Νοτιας Ευβοιας με αρχαια τοπωνυμια

Το μυθιστόρημα του Γάλλου λογίου Jean-Jacques Barthélemy με τίτλο ''Ταξίδι του νεαρού Ανάχαρση στην Ελλάδα'' (Voyage du jeune Anacharsis en Grèce) έχει ως θέμα την περιήγηση του νεαρού Σκύθη Ανάχαρση, απογόνου του φιλοσόφου Ανάχαρση, στην κλασσική Ελλάδα του 4ου π.Χ με σκοπό την απόκτηση σοφίας. Η έκδοση περιλαμβάνει και χάρτες από διάφορες περιοχές με τα αρχαία τοπωνύμιά τους, προκειμένου να εξοικειώσουν τον Ευρωπαίο αναγνώστη με τη γεωγραφία της Ελλάδας και να τον βοηθήσουν να κατανοήσει την πορεία της περιήγησης του νεαρού Σκύθη. Αν και το ταξίδι είναι προϊόν φαντασίας, οι χάρτες βασίζονται σε επιστημονικές μελέτες και γνώσεις που είχαν έως τότε (18ος αιώνας) για τον πολιτισμό και την ιστορία της αρχαίας Ελλάδας. Το βιβλίο που πούλησε πολλά αντίτυπα και μεταφράστηκε σε πολλές γλώσσες, μεταξύ των οποίων και στην ελληνική από τον Ρήγα Φεραίο, προκάλεσε το ενδιαφέρον του ευρωπαϊκού αναγνωστικού κοινού για την αρχαία Ελλάδα και τη συμπάθεια για τον μετέπειτα αγώνα της ελληνικής ανεξαρτησίας.Ο παραπάνω χάρτης (επιχρωματισμένη χαλκογραφία) από το βιβλίο του Barthélemy αποτυπώνει την περιοχή της Αττικής, της Μεγαρίδας και ένα μεγάλο τμήμα της Εύβοιας.

Ο διδάσκων μπορεί να αξιοποιήσει το ψηφιακό αντικείμενο για να δείξει στους μαθητές το ενδιαφέρον των Ευρωπαίων για τον ελληνικό χώρο και πολιτισμό σε μια εποχή όπου η Ελλάδα βρισκόταν κάτω από τον οθωμανικό ζυγό. Έπειτα μπορεί να ακολουθήσει συζήτηση για την πιθανή λειτουργία και τη χρησιμότητα του χάρτη μέσα στο έργο του Barthélemy και για την επίδραση που θα είχε στον Ευρωπαίο αναγνώστη, αλλά και στον Έλληνα. Εδώ ο διδάσκων μπορεί να κάνει συσχετισμό με τη χάρτα του Ρήγα Φεραίου, ο οποίος άλλωστε είχε μεταφράσει το μυθιστόρημα του Γάλλου λογίου, και να καλέσει τους μαθητές να σκεφτούν γενικά για το ρόλο που παίζουν οι χάρτες πάνω σε εθνικά ζητήματα και το πώς συσχετίζονται θετικά με ιδέες και καταστάσεις εθνικής έγερσης ή αρνητικά με επεκτατικές επιδιώξεις. Τέλος σε μια ομάδα μαθητών θα μπορούσε να ανατεθεί να παρουσιάσουν, μετά από έρευνα, στην τάξη μια περίληψη του έργου του ''Νέου Ανάχαρση'' και να συσχετίσουν τον παραπάνω χάρτη με την πλοκή του μυθιστορήματος.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Τέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός Arts, Letters and CultureΤέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Διαπολιτισμικές ανταλλαγές Intercultural exchangesΔιαπολιτισμικές ανταλλαγές