Αρχαια νομισματα νησιων

Η εικόνα παρουσιάζει τα σκίτσα έντεκα αρχαίων νομισμάτων από νησιά του Αιγαίου και του Ιονίου, όπως η Κάρπαθος, η Τήνος, η Σύμη, η Μεγίστη (Καστελλόριζο), τα Κύθηρα, , κ.α., έτσι όπως τα αποτύπωσε ένας περιηγητής γύρω στα 1688. Η μπροστινή όψη όλων των νομισμάτων παριστάνει την προτομή κάποιου θεού ή και ήρωα, την ταυτότητα των οποίων μπορούμε να υποθέσουμε με βάση χαρακτηριστικά γνωρίσματα στην κόμμωση και στην ένδυση, καθώς και στην παράσταση που υπάρχει στην οπίσθια όψη του κάθε νομίσματος. Έτσι, στο νόμισμα της Καρπάθου παριστάνεται ο Ηρακλής, από εμπρός να παλεύει με το λιοντάρι της Νεμέας και από πίσω να φορά τη λεοντή στο κεφάλι, στα νομίσματα της Τήνου παριστάνεται ο Ποσειδώνας και η Τρίαινά του, στα νομίσματα της Σύμης η Δήμητρα και το στάχυ κ.ο.κ. Σε όλα τα νομίσματα αναγράφεται και ο τόπος προέλευσης. Η εικόνα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη διδασκαλία της κλασικής και της ελληνιστικής ιστορικής περιόδου.

Ο διδάσκων μπορεί να παρουσιάσει την εικόνα στην τάξη παράλληλα με την ιστορική αφήγηση ή αμέσως μετά και να αναθέσει στους μαθητές να περιγράψουν γενικώς τι παρατηρούν. Μπορεί επίσης να τους ρωτήσει αν παρατηρούν κάτι κοινό στα νομίσματα. Έτσι, μπορούν να καταλήξουν στο συμπέρασμα ότι τα νομίσματα εικονίζουν τον ήρωα ή θεό που λατρευόταν στην πόλη που τα εξέδωσε. Μπορούν επίσης να προβληθούν και άλλα νομίσματα, που δεν παριστάνουν θεούς, αλλά σύμβολα της πόλης τους (π.χ. η κουκουβάγια για την Αθήνα), βασιλιάδες (π.χ. ο Αλέξανδρος στα μακεδονικά νομίσματα) ή τοπικά προϊόντα. Στόχος είναι οι μαθητές: α) να αντιληφθούν την οικονομική δραστηριότητα των ελληνικών νησιών και των πόλεων-κρατών γενικότερα και β) να διαπιστώσουν ότι τα νομίσματα μάς παρέχουν σημαντικές πληροφορίες για την Ιστορία και τον πολιτισμό μιας κοινωνίας.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Ιστορία HistoryΙστορία > Αρχαιότητα (1100 π.Χ.- 4ος μ.Χ. αι.) Ancient times (1100 B.C. - 4th century A.D.)Αρχαιότητα (1100 π.Χ.- 4ος μ.Χ. αι.) > Οικονομία EconomyΟικονομία
εποικοδομητισμός > γνωστική μαθητεία