Το Βοϊδονησι της Ζακυνθου, το Καστρο των Κυθηρων και αποψη του λιμανιου της Μυκονου.

Το Μαθησιακό Αντικείμενο απεικονίζει α) τον σκόπελο Βόιδι της Ζακύνθου, ή νησί των Τριάντα Εννέα (Trenta nove) όπου κατά την παράδοση εκτελέστηκαν τριάντα εννέα χωρικοί που επαναστάτησαν ενάντια στους Ενετούς, β) το Κάστρο των Κυθήρων και γ) άποψη του λιμανιού της Μυκόνου, όπως αποτυπώθηκαν από τον Άγγλο περιηγητή και πρόξενο Alexander Drummond που ταξίδεψε στην ανατολική Mεσόγειο (1744-1751) και δημοσίευσε στα 1754 τις επιστολές που έστελνε στον αδελφό του. Στοιχείο της επιστήμης της Χαρτογραφίας εκείνη την εποχή ήταν η προσπάθεια απεικόνισης της λεπτομέρειας.

Το Μαθησιακό Αντικείμενο περιέχει τρεις διαφορετικές αναπαραστάσεις: το Βοϊδονήσι της Ζακύνθου, το Κάστρο των Κυθήρων και άποψη του λιμανιού της Μυκόνου. Καθεμία από αυτές θα μπορούσε να αξιοποιηθεί με διαφορετικό τρόπο. Όσον αφορά το Βοϊδονήσι της Ζακύνθου ή αλλιώς Τρεντανόβε (δηλ. «των 39») λόγω της εκτέλεσης εκεί 39 χωρικών που είχαν στασιάσει κατά της ενετικής εξουσίας, προτείνεται η έρευνα της τοπικής Ιστορίας σχετικά με τις περιόδους κατοχής των Ιονίων Νήσων από τους διάφορους κατακτητές. Η ίδια έρευνα θα μπορούσε να περιλάβει και το νησί των Κυθήρων με το Κάστρο του. Τέλος όσον αφορά την άποψη του λιμανιού της Μυκόνου οι μαθητές θα μπορούσαν να προβούν σε συγκρίσεις αντιπαραβάλλοντας τον χάρτη με σημερινούς χάρτες της Μυκόνου. Επίσης να συζητήσουν και να σχολιάσουν τις δυνατότητες και τα μέσα της επιστήμης της Χαρτογραφίας της εποχής του 18ου αιώνα.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Γεωγραφία - Γεωλογία Geography - GeologyΓεωγραφία - Γεωλογία > Χάρτες MapsΧάρτες > Τύποι χαρτών Types of mapsΤύποι χαρτών
μεταδεδομένα: ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΚΟΥΡΤΗΣ