Άποψη της Μεθωνης το 1600

Η εικόνα, που πιθανολογείται ότι είναι μια ξυλογραφία του Bianco, απεικονίζει άποψη της Μεθώνης στα 1600. Αποτυπώνεται η Μεθώνη από την πλευρά του λιμανιού ενώ διακρίνονται πλεούμενα, μέρος του κάστρου, κτίρια διαφορετικών τύπων, ανεμόμυλοι και μια σημαία να κυματίζει σε ιστό. Η Μεθώνη, κωμόπολη του νομού Μεσσηνίας, έχει σπουδαία ιστορική σημασία, γιατί, εξαιτίας της στρατηγικής της θέσης, έγινε το μήλο της Έριδος για τους κάθε φορά δυνατούς. Στα ομηρικά χρόνια λεγόταν Πήδασσος. Το 1209 κατακτήθηκε από τους Βενετούς ενώ μέχρι το 1828 που απελευθερώθηκε πέρασε διαδοχικά στα χέρια Τούρκων και Βενετών. Η πόλη σήμερα είναι πλούσια σε αρχαία μνημεία, βυζαντινά, βενετσιάνικα και τούρκικα. Σπουδαίο είναι το κάστρο της, που φτιάχτηκε από τους Ενετούς και είναι περιτριγυρισμένο από τη θάλασσα. Ο δημιουργός του έργου ίσως είναι ο μοναχός Noé Biancο. Το έργο βρίσκεται σε χρονικό που δημοσιεύτηκε στα 1600. Η ξυλογραφία είναι η τέχνη της εγχάραξης πάνω σε ξύλινη επιφάνεια αναγλυφικών αναπαραστάσεων.

Η εικόνα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τους μαθητές για να περιγράψουν την Μεθώνη, όπως αυτή αποτυπώνεται στην ξυλογραφία στα 1600. Η γεωγραφική θέση της πόλης σε συνδυασμό με την ύπαρξη του λιμανιού μπορούν αναδείξουν τους λόγους για τους οποίους διάφοροι κατακτητές την ήθελαν στην κυριαρχία τους. Η εικόνα μπορεί επίσης να αξιοποιηθεί προκειμένου οι μαθητές να συζητήσουν για τον τρόπο με τον οποίο χτίζονταν οι παράκτιες πόλεις τον 16ο και 17ο μ.Χ. αιώνα. Με αφορμή το κάστρο που αποτυπώνεται στην ξυλογραφία οι μαθητές εκπονούν και υλοποιούν ένα σχέδιο εργασίας με την ιστορία του πιο κοντινού τους κάστρου. Εναλλακτικά θα μπορούσαν οι μαθητές να δημιουργήσουν έναν κατάλογο με κάστρα του γεωγραφικού τους διαμερίσματος ή της Ελλάδας και να επιλέξουν να ασχοληθούν με ένα από αυτά.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότεροι χρόνοι (μέχρι και τον 18ο αι. μ.Χ.) Modern period (up to the 18th century A.D.)Νεότεροι χρόνοι (μέχρι και τον 18ο αι. μ.Χ.) > Τέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός Arts, Letters and CultureΤέχνες, Γράμματα και Πολιτισμός
Εικαστικά Visual Arts EducationΕικαστικά > Αρχιτεκτονική ArchitectureΑρχιτεκτονική