Ιερεας και αλλοι αντρες απο την Κρητη

O Noé Bianco ήταν φραγκισκανός μοναχός. Μετά από ένα ταξίδι προσκυνηματικό που έκανε στους Αγίους Τόπους γύρω στα 1527, δημοσιεύτηκε χρονικό του ταξιδιού και επανεκδόθηκε πολλές φορές. Το χρονικό ξεκινά με συμβουλές και υποδείξεις στους επίδοξους ταξιδευτές των Αγίων Τόπων, σχετικά με τις απαραίτητες προμήθειες και προετοιμασίες του ταξιδιού. Το 1600, έγινε επανέκδοση με επίσημο συγγραφέα τον Noé Bianco. Η συγκεκριμένη έκδοση εμπλουτίστηκε με ξυλογραφίες, μια από τις οποίες είναι και το εν λόγο έργο με τίτλο: Ιερέας και άλλοι άντρες από την Κρήτη. Στο ταξίδι που είχε προορισμό τους Αγίους Τόπους, Επισκέφτηκε τον Πανάγιο Τάφο, το Όρος Σινά και πέρασε από τα Ιόνια νησιά το Νότιο Αιγαίο, την Κύπρο και την Κρήτη. Ο ιερείς, τα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς, έδωσαν κουράγιο, δύναμη, ενίσχυσαν την πίστη και την εθνική συνείδηση των υπόδουλων. Αρκετοί από αυτούς συμμετείχαν στον Αγώνα για την απελευθέρωση των Ελλήνων, ενώ κάποιοι μαρτύρησαν στα χέρια των κατακτητών.

Ο/η εκπαιδευτικός παρουσιάζει στους/στις εκπαιδευόμενους/ες το έργο με το διαδραστικό πίνακα ή με τη βοήθεια του βιντεοπροβολέα. Τους ζητά να τον παρατηρήσουν και να μαντέψουν να προσεγγίσουν, κάνοντας υποθέσεις, την εποχή στην οποία δημιουργήθηκε. Επίσης, θα ήταν σκόπιμο να επιχειρήσουν να βρουν το είδος της τεχνικής, που στην προκειμένη περίπτωση πρόκειται για ξυλογραφία. Αφού δηλωθεί η χρονολογία έκδοσης του έργου, δηλαδή το 1600 μ.Χ., γίνεται συζήτηση για τη θεματολογία του έργου. Ο ρόλος των ιερέων τα χρόνια της Οθωμανικής κατάκτησης, ήταν καθοριστικής σημασίας για την υποστήριξη των κατοίκων, την ενίσχυση της πίστης και του εθνικού φρονήματος και τη διατήρηση της γλώσσας και των παραδόσεων. Με αυτήν την ευκαιρία, οι εκπαιδευόμενοι/ες χωρίζονται σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων και συζητούν για το ρόλο των ιερέων στις δύσκολες εποχές, καθώς και για το ρόλο τους στις δυσκολίες της σύγχρονης εποχής. Αναμένεται να αναφερθούν στην υποστήριξη των αδυνάτων, των φτωχών, των ανήμπορων, των ανθρώπων που αναζητούν την εσωτερική γαλήνη και τη συγχώρεση. Είναι ενδεχόμενο επίσης να αναφερθούν σκέψεις για δίοδο επικοινωνίας ανάμεσα στην Εκκλησία και τη νεολαία. Στο μάθημα της Γλώσσας, γράφουν σε ομάδες έναν αυτοσχέδιο διάλογο, ανάμεσα τον ιερέα και τους άντρες από την Κρήτη, σύμφωνα με το πνεύμα της εποχής. Στο μάθημα των Θρησκευτικών, ο/η εκπαιδευτικός ζητά από τους εκπαιδευόμενους/ες να προσπαθήσουν να θυμηθούν και να γράψουν φράσεις που τους έκαναν εντύπωση, που τους συγκίνησαν ή που τους επηρέασαν, από ομιλίες ιερέων που έχουν ακούσει στο τέλος της λειτουργίας. Τις καταγράφουν στο word και τις αναρτούν στον τοίχο της τάξης. Με την υποστήριξη του webquest υλοποιείται καθοδηγούμενη εξερεύνηση στο διαδίκτυο, σύμφωνα με την οποία ο/η εκπαιδευτικός έχει κάνει προεργασία για την αναζήτηση ενδυματολογικών διαφορών, ανάμεσα στα ιερατικά πρόσωπα διαφόρων θρησκειών, αλλά και ανάμεσα στα θρησκευτικά αξιώματα της ίδιας θρησκείας. Στο μάθημα των Εικαστικών, γίνεται προβολή και άλλων ξυλογραφιών στο βιντεοπροβολέα ή στο διαδραστικό πίνακα. Επίσης οι μαθητές επιχειρούν να χαράξουν μια μικρή ξύλινη επιφάνεια και στη συνέχεια να τη χρησιμοποιήσουν ως σφραγίδα, δημιουργώντας δικές τους αυτοσχέδιες ξυλογραφίες. Προσκαλούν στην τάξη τον ιερέα της ενορίας του σχολείου για να επικοινωνήσουν μαζί του ή τον επισκέπτονται στο χώρο της εκκλησίας, αφού προηγουμένως έχουν προετοιμάσει θέματα και ερωτήσεις που θα του απευθύνουν.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Νέα Ελληνική Γλώσσα Modern Greek LanguageΝέα Ελληνική Γλώσσα > Κειμενικοί τύποι Text typesΚειμενικοί τύποι > Αφήγηση NarrationΑφήγηση
Εικαστικά Visual Arts EducationΕικαστικά > Αναπαραγωγή Εικόνας Image reproductionΑναπαραγωγή Εικόνας