Άρτα

To Μαθησιακό αντικείμενο είναι ένα σχέδιο του Edward Lear, το οποίο παρουσιάζει την Άρτα και τον Άραχθο στα 1849. O Lear (1812 –1888) ήταν Άγγλος συγγραφέας και ζωγράφος, γνωστός κυρίως για τη συνεισφορά του στο είδος της παράδοξης λογοτεχνίας και της σατιρικής ποίησης. Εργάστηκε στο Βρετανικό Μουσείο, όπου φιλοτέχνησε σχέδια πτηνών, συνεργαζόμενος με τον ορνιθολόγο Γκουλντ, με τον οποίο ταξίδεψε στο Άμστερνταμ, στο Ρότερνταμ, στη Βέρνη και στο Βερολίνο. Υπήρξε δεινός ταξιδευτής, με την Ιταλία, την Ελλάδα, την Αλβανία, την Παλαιστίνη, τη Συρία, την Αίγυπτο και την Ινδία να αποτελούν μερικούς από τους σταθμούς των περιπλανήσεών του. Φιλοτέχνησε τοπιογραφίες, κυρίως υδατογραφίες, καθώς και τοπογραφικά σχέδια υψηλής ακρίβειας, καταγράφοντας τις περιπλανήσεις του και εκδίδοντας ταξιδιωτικά κείμενα με σημαντικότερο το Journals of a Landscape Painter in Albania, etc. (1851). Στο συγκεκριμένο έργο παρατηρούμε τα εντυπωσιακά ορεινά τοπία της περιοχής καθώς και τη σημασία που δίνει ο ζωγράφος στα χρώματα και τις λεπτομέρειες.

Το Μαθησιακό αντικείμενο μπορεί να λειτουργήσει στους μαθητές ως έναυσμα για να αναζητήσουν πληροφορίες για το φυσικό περιβάλλον της περιοχής αλλά και της γενικότερης περιφέρειας. Μπορούν επίσης να καταλήξουν σε συμπεράσματα για το μεγάλο μεταναστευτικό κύμα των κατοίκων της Ηπείρου. Επιπλέον βρίσκουν σημερινές φωτογραφίες και μαθαίνουν πως τα αρδευτικά έργα στην περιοχή (Φράγμα Άραχθου) οδήγησαν στην ανάπτυξή της. Τέλος οι μαθητές μαθαίνουν τα χαρακτηριστικά της υδατογραφίας ως είδος ζωγραφικής καθώς και τη διαχρονική συλλεκτική τους αξία.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Οικονομία EconomyΟικονομία
Εικαστικά Visual Arts EducationΕικαστικά > Ζωγραφική PaintingΖωγραφική