H αψιδα του Αδριανου στην Αθηνα

Στο βιβλίο του Otto Magnus von Stackelberg (1787-1837), που αφορά την τέχνη και τις αρχαιότητες, βλέπουμε "την πύλη του Αδριανού", το 1854. Το 131-132 μ.Χ. ιδρύθηκε από τους Αθηναίους, έξω από τον περίβολο του Ολυμπιείο, στα ΒΔ, θριαμβική αψίδα, σε ένδειξη ευγνωμοσύνης προς τον αυτοκράτορα Αδριανό για τα πολυάριθμα έργα που έκανε στην Αθήνα. Το μνημείο, ύψους 18 μ. πλάτους 13 μ., με τις δύο ίδιες προσόψεις έχει καθ' ύψος δύο διακριτά τμήματα. Το κάτω μέρος ακολουθεί το ρωμαϊκό σχήμα της τιμητικής αψίδας, ενώ το επάνω μιμείται το ελληνικής παράδοσης πρόπυλο. Στο επιστύλιο επάνω από την τοξωτή δίοδο υπάρχουν οι επιγραφές, στη δυτική: ''Αιδ' εισ' Αθήναι, Θησέως η πριν πόλις'' και στην ανατολική: ''αιδ' εισ' Αδριανού και ουχί Θησέως πόλις''. Το 1778 η αψίδα ενσωματώθηκε στο ανατολικό σκέλος του τούρκικου οχυρωματικού περιβόλου της Αθήνας, και μετατράπηκε σε πύλη, γνωστή ως ''πόρτα της βασιλοπούλας'' ή ''καμαρόπορτα''. Στην εικόνα διακρίνονται και ανθρώπινες φιγούρες.

Στο μάθημα της Ιστορίας, παρουσιάζουμε την εικόνα στους μαθητές και τους ζητούμε να αναγνωρίσουν το αρχιτεκτονικό έργο που απεικονίζεται. Στη συνέχεια ψάχνουν και βρίσκουν πληροφορίες εστιάζοντας στο έτος δημιουργίας του και στα διακριτά τμήματα που το αποτελούν. Τις πληροφορίες παρουσιάζουν στην τάξη με powerpoint.
Στο μάθημα της Γεωγραφίας οι μαθητές εντοπίζουν την Πύλη του Αδριανού, στο σύγχρονο χάρτη της Αθήνας.
Οι μαθητές, αναζητούν στις ώρες της ευέλικτης ζώνης και άλλες πύλες της Αθήνας, ρωμαϊκής εποχής, όπως την Πύλη της Αρχηγέτιδος Αθηνάς στην Αγορά των Αθηνών. Επισημαίνουν διαφορές με την αψίδα του θριάμβου του Μεγάλου Κωνσταντίνου στη Ρώμη, (315 μ.Χ.). Επίσης αναζητούν και άλλα έργα του Ανδριανού στην Αθήνα. Για παράδειγμα, μελετούν το λαμπρότερο οικοδόμημα του Αδριανού στην Αθήνα, τη Βιβλιοθήκη, η οποία φέρει το όνομά του. Εντοπίζουν τη νέα συνοικία που δημιούργησε, με μεγαλύτερες και πολυτελέστερες οικοδομές, με την οποία επεξέτεινε την πόλη προς τα Ανατολικά. Η θέση της εκτεινόταν στους σημερινούς χώρους του Ζαππείου, του Εθνικού Κήπου και της πλατείας Συντάγματος. Μέσα στην αριστοκρατική του συνοικία ο Αδριανός περιέλαβε και τον ναό του Ολυμπίου Διός, τον οποίο και αποπεράτωσε και για τον οποίο αναζητούν τα χαρακτηριστικά του. Τη νέα συνοικία περιέβαλε το Αδριάνειο τείχος, το οποίο άρχιζε κάπου από τη γωνία των οδών Βουλής και Κολοκοτρώνη, από το Θεμιστόκλειο τείχος. Όλα τα παραπάνω έργα οι μαθητές μπορούν να τα εντοπίσουν και με τη βοήθεια των google maps.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Ιστορία HistoryΙστορία > Αρχαιότητα (1100 π.Χ.- 4ος μ.Χ. αι.) Ancient times (1100 B.C. - 4th century A.D.)Αρχαιότητα (1100 π.Χ.- 4ος μ.Χ. αι.) > Τέχνες (Αρχιτεκτονική, Κεραμική, Πλαστική, Ζωγραφι... Arts (Architecture, Ceramic Art, Plastic Art, Painting)Τέχνες (Αρχιτεκτονική, Κεραμική, Πλαστική, Ζωγραφι...
Γεωγραφία - Γεωλογία Geography - GeologyΓεωγραφία - Γεωλογία > Χάρτες MapsΧάρτες