Άντρας απο την Παργα, Ήπειρος

Στην εικόνα αποτυπώνεται ένας άντρας από την Πράγα της Ηπείρου, παραθαλάσσιας κωμόπολης που βρίσκεται στο βορειοδυτικό τμήμα του νομού Πρέβεζας, φορώντας την παραδοσιακή φορεσιά της περιοχής. Πρόκειται για χαλκογραφία του Βρετανού Joseph Cartwright (1789 - 1829), η οποία βρίσκεται σε βιβλίο του που εκδόθηκε το 1822. Η χαλκογραφία συνοδεύεται από το ποίημα του Λόρδου Βύρωνα "Το Προσκύνημα του Τσάιλντ Χάρολντ". Ο Catwright υπήρξε ένας από τους σημαντικότερους ζωγράφους του Αγώνα των Ελλήνων για την απελευθέρωσή τους από τους Τούρκους, ενώ ο Λόρδος Βύρωνας ένας από τους μεγαλύτερους Άγγλους φιλέλληνες ποιητές, ο οποίος αφιέρωσε τη ζωή του και μεγάλο μέρος του έργου του στον Αγώνα των Ελλήνων.

Το μαθησιακό αντικείμενο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για τη μελέτη της τεχνικής της χαρακτικής στα πλαίσια του γνωστικού αντικειμένου της αισθητικής αγωγής. Σε συνδυασμό με το γνωστικό αντικείμενο της ιστορίας, το αντικείμενο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε διαθεματικά σχέδια εργασίας που μελετούν τις παραδοσιακές φορεσιές τόσο των Ελλήνων όσο και των Τούρκων κατά την περίοδο του τουρκοκρατίας, προκειμένου οι μαθητές να προχωρήσουν σε συγκρίσεις και συμπεράσματα σχετικά με τις επιδράσεις που δέχτηκε ο ένας λαός από τον άλλο. Σε τέτοια διαθεματικά σχέδια εργασίας οι εφαρμογές του web 2.0 (εννοιολογικοί χάρτες, ψηφιακοί αφήγηση, video κλπ) θα μπορούσαν να αποτυπώσουν με δημιουργικό τρόπο τις δημιουργίες και τα συμπεράσματα των μαθητών.

Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικ. Λασκαρίδη
Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη (Βιβλιοθήκη Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη)
Ιστορία HistoryΙστορία > Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) Newer and Modern History (19th-20th century)Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (19ος-20ός αι.) > Κοινωνία και καθημερινή ζωή Society and everyday lifeΚοινωνία και καθημερινή ζωή
Εικαστικά Visual Arts EducationΕικαστικά > Ζωγραφική PaintingΖωγραφική