Νικηταρας ο Τουρκοφαγος

Στο μαθησιακό αντικείμενο προσφέρεται η ψηφιακή μορφή ενός βιβλίου του ιστορικού και λογοτέχνη Τ. Λάππα -σε εικονογράφηση του Π. Βαλασάκη- το οποίο αφορά τη ζωή και τη δράση του αγωνιστή της Επανάστασης του 1821, Νικήτα Σταματελόπουλου, γνωστού ως «Νικηταράς, ο Τουρκοφάγος». Η αφήγηση ξεκινά από την παιδική του ηλικία και τη στιγμή που το καπετανόπουλο του Σταματέλου γίνεται κλέφτης και καταλήγει στον άδικο κατατρεγμό του και το δραματικό του τέλος. Σε αυτή αναδεικνύονται οι ιδιότητες που τον οδήγησαν στο πιο ψηλό σκαλοπάτι του ήρωα με αναφορές σε περιστατικά που συνηγορούν στο χαρακτηρισμό του ως γενναίου και ακούραστου μαχητή, ιδεολόγου αγωνιστή, άδολου και σεμνού ανθρώπου αλλά και στοργικού και τραγικού οικογενειάρχη.

Το ψηφιακό αντικείμενο μπορεί να αξιοποιηθεί στα πλαίσια της γνωριμίας των μαθητών/τριών με τα πρόσωπα που πρωτοστάτησαν κατά την έναρξη της Επανάστασης του 1821 αλλά και στις πρώτες αποφασιστικές μάχες. Μέσα από τα περιεχόμενα του βιβλίου οι μαθητές/τριες της τάξης έχουν τη δυνατότητα να πληροφορηθούν για τη δράση προσώπων που είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην έκβαση του Αγώνα (μέσα από αναφορές τόσο στον ίδιο τον Σταματελόπουλο όσο και στις σχέσεις του με άλλους Αγωνιστές, όπως τον Καραϊσκάκη) γνωρίζοντας τις συνθήκες προετοιμασίας και εκδήλωσης της Ελληνικής Επανάστασης, τα κύρια στρατιωτικά γεγονότα στα οποία έλαβαν μέρος, εκτιμώντας τελικά τους ήρωες μέσα από τις πράξεις τους και πληροφορούμενοι/ες με μεγαλύτερη λεπτομέρεια τις συνθήκες που οδήγησαν στο ηρωικό (για την περίπτωση του Καραϊσκάκη, στις σελίδες 147-150 του βιβλίου) ή άδοξο το τέλος τους (για την περίπτωση του Ν.Σταματελόπουλου).

Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Λεβαδείας
Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λεβαδείας (Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Λεβαδείας)
ΕΚΔΟΣΗ
1970 μ.Χ. (final)