Διδασκοντας Μαθηματικα με Τ.Π.Ε. Θεμα: «Διανυσματα: Έννοιες, Πραξεις, Αναλυση, Συντεταγμενες»

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ Α. Ταυτότητα Διδακτική ενότητα: Μαθηματικά κατεύθυνσης Β’ Λυκείου Θέμα: «Διανύσματα: Έννοιες, Πράξεις, Ανάλυση, Συντεταγμένες» Διάνυσμα Ιδιότητες διανυσμάτων Πράξεις με διανύσματα Ανάλυση διανύσματος σε δύο Συνιστώσες Συντεταγμένες στο Επίπεδο Βασική ιδέα: Η διδασκαλία του κεφαλαίου των διανυσμάτων με τον παραδοσιακό τρόπο στον πίνακα και η μελέτη από το σχολικό βιβλίο, είναι μία στατική διαδικασία που δεν επιτρέπει στους μαθητές την πλήρη κατανόηση της έννοιας του διανύσματος και την εφαρμογή του στη φύση. Με το παρόν σχέδιο μαθήματος (σενάριο), η εκμάθηση των εννοιών των διανυσμάτων και των εφαρμογών τους, γίνεται με ανίχνευση – διερεύνηση διαθεματικής εφαρμογής – προσομοίωσης σε περιβάλλον εκπαιδευτικού λογισμικού, από τον ίδιο το μαθητή. Ένα φύλλο εργασίας καθοδηγεί το μαθητή, με οδηγίες χρήσης της εφαρμογής και κατάλληλες ερωτήσεις, να ενεργεί στην εφαρμογή και να παρακολουθεί κινήσεις αντικειμένων προσομοιάζοντας φυσικές καταστάσεις, έτσι ώστε να ανακαλύπτει έννοιες, τις ομοιότητες και τις διαφορές τους, να τις συνδέει μεταξύ τους και να διατυπώνει τους αντίστοιχους κανόνες. Έτσι η μετωπική – δασκαλοκεντρική διδασκαλία μετατρέπεται σε μαθητοκεντρική – ανακαλυπτική διαδικασία με πρωταγωνιστή το μαθητή. Τεχνολογικά εργαλεία: Όλες οι προς μάθηση έννοιες παρουσιάζονται με πέντε εφαρμογές του εκπαιδευτικού λογισμικού CAS GeoGebra, οι οποίες είναι κατασκευασμένες με τέτοιο τρόπο, ώστε ο μαθητής να τις χειρίζεται μόνο σύροντας ή επιλέγοντας αντικείμενα με το δείκτη του ποντικιού, χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις χρήσης του λογισμικού. Β. Σκεπτικό της δραστηριότητας Καινοτομίες: Η γνωσιοθεωρητική προσέγγιση του μαθήματος γίνεται με σύγχρονες κοινωνικές και εποικοδομιστικές προσεγγίσεις, δηλαδή με δυναμικό τρόπο, απειρία μετασχηματισμών και πολλαπλές αναπαραστάσεις. Ομαδοσυνεργατική δουλειά για τη διαπραγμάτευση των απόψεων και τελικών συμπερασμάτων από τους μαθητές. Φύλλα εργασίας με προσεκτικά σχεδιασμέ ...

ΜΟΡΦΟΤΥΠΟΣ
text/html
ΤΥΠΙΚΟΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ
ΑΙΣΩΠΟΣ
ΑΙΣΩΠΟΣ
ΙΕΠ (ΑΙΣΩΠΟΣ)
ΙΕΠ (ΑΙΣΩΠΟΣ - ΜΕΤΑΔΕΔΟΜΕΝΑ)
ΕΚΔΟΣΗ
1.0 (final)
Μαθηματικά MathematicsΜαθηματικά > Αναλυτική Γεωμετρία Analytic GeometryΑναλυτική Γεωμετρία > Διανύσματα VectorsΔιανύσματα
δημιουργία: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΟΛΟΤΑΚΗΣ
υπεύθυνος / συντονιστής υποέργου: Νικόλαος Γραμμένος, Νικόλαος Γραμμένος
φορέας παρακολούθησης και παραλαβής υποέργου: ΥΠΠΕΘ (Ε.Δ. ΕΣΠΑ)
μεταδεδομένα: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΟΛΟΤΑΚΗΣ
χορηγός άδειας χρήσης: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΟΛΟΤΑΚΗΣ