Εικαστικά Α΄ - ΣΤ΄ Δημοτικού
Δημιουργώ πορτρέτα - Το δικό μου πορτρέτο
Δραστηριότητα 3: Αν τα πρόσωπα των πορτρέτων ζούσαν μαζί

Οι μαθητές:

1. Στον παγκόσμιο χάρτη τοποθετούν αυτοκόλλητα με χρώματα της επιλογής τους που δείχνουν τον τόπο που έζησε το άτομο που επέλεξαν.

2. Δημιουργούν μια φανταστική ιστορία για τα πρόσωπα που εικονίζονται στα πορτρέτα τους. Σε αυτήν περιγράφουν τις καλλιτεχνικές δραστηριότητες των προσώπων αλλά και τον τρόπο συνεργασίας τους, εφόσον εντάσσουν κάποια από τα πρόσωπα στην ίδια χρονική περίοδο. Η ιστορία θα πρέπει να περιλαμβάνει όσο το δυνατόν περισσότερα από τα πρόσωπα.

3A. Οι μικρότεροι σε ηλικία, ανοίγουν το φύλλο εργασίας 3 και ζωγραφίζουν την ιστορία τους.

3Β. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία ανοίγουν το φύλλο εργασίας 4 και γράφουν την ιστορία τους. Σε αυτήν, καλό θα ήταν να διατηρήσουν την παράμετρο «χρόνος», όπως επίσης και τα χαρακτηριστικά του κάθε προσώπου. Οι μεγαλύτεροι μαθητές μπορούν να μετατρέψουν το κείμενό τους σε θεατρικό έργο, να φτιάξουν κοστούμια και σκηνικά και να ανεβάσουν μια παράσταση. Εναλλακτικά μπορούν να μετατρέψουν το κείμενό τους σε έμμετρο και να το αποδώσουν με τρόπους της επιλογής τους (ποίημα, τραγούδι με αυτοσχέδια μουσική κτλ.)

< Προηγούμενη Δραστηριότητα | Επόμενη Δραστηριότητα>