Εικαστικά Α΄ - ΣΤ΄ Δημοτικού
Δημιουργώ πορτρέτα - Το δικό μου πορτρέτο
Δραστηριότητα 4: Διαβάζουμε και ζωγραφίζουμε τα πορτρέτα ανθρώπων

Οι μαθητές:

1. Ανοίγουν το φύλλο εργασίας 5 και διαβάζουν αποσπάσματα από κείμενα του Αλ. Παπαδιαμάντη που περιέχονται σε αυτό.

Σημείωση:
    • Για τους μικρότερους σε ηλικία μαθητές, η ανάγνωση των κειμένων μπορεί να γίνει από το δάσκαλο.
    • Ο εκπαιδευτικός ή και οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν διαφορετικά κείμενα (Ελλήνων και ξένων συγγραφέων) που αποδίδουν τα πρόσωπα ηρώων της επιλογής τους και να τα αποδώσουν με τον τρόπο που επιθυμούν.

2. Ανοίγουν το φύλλο εργασίας 6. Στο πρώτο πλαίσιο προσπαθούν να αποδώσουν ζωγραφικά ένα από τα πρόσωπα που περιγράφονται στα κείμενα επιμένοντας στην ανάδειξη των χαρακτηριστικών του. Στο δεύτερο πλαίσιο συμπληρώνουν δικό τους κείμενο με το οποίο περιγράφουν ένα πρόσωπο με εντελώς αντίθετα χαρακτηριστικά από αυτό που έχουν ζωγραφίσει. Κάνουν συγκρίσεις, βρίσκοντας τις ομοιότητες και τις διαφορές τους και τις καταγράφουν. Για το κείμενο που ζητείται, λαμβάνεται κάθε φορά υπόψη η ηλικία των μαθητών.

< Προηγούμενη Δραστηριότητα | Επόμενη Δραστηριότητα>